Signature Chef Dak Wichangoen Chardonnay 2023

Signature Chef Dak Wichangoen Chardonnay 2023
Supervin's unikke vingaranti
Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).
"94 point. Signature Chef Dak Wichangoen Chardonnay 2023 er en virkelig dejlig og velbalanceret hvidvin, som overrasker med både karakter og blødhed. Skabt i samarbejde med den dygtige kok Dak Wichangoen – og det mærkes. Her er der kælet for detaljerne og smagen." - Vin For Kvinder
"91 point. Glimrende vin fra Michelin-kokken Dak, der er på 100% Chardonnay - netop fordi den er lavet i samarbejde med en kok, så er der en klar anbefaling af mad dertil - jomfruhummer med brunet smør og en let salat eller en kyllingefrikasse. Duften byder på citrus, honningmelon, modne æbler, ananas og et hint af salt. I munden er den fyldig med masser af frugtsødme og friskhed." - Mad & Monopolet
"91 point. Chardonnay udenfor de gængse områder – og til en tilbudspris under 80 kroner. Det plejer at indikere, at det bliver en temmelig ligegyldig oplevelse, men med denne Chef Signature, der har fået Dak Wichangoen’s autograf på etiketten, fungerer det faktisk ganske fint. Det er afbalanceret med en god friskhed og en afstemt sødme og krydderifornemmelse fra fadet. Dejlig Chardonnay til prisen, der både egner sig til hyggestunden på terrassen og til madretter i den lettere kategori – gerne med fisk ... Imponerende kvalitet til prisen" - Flaskehalsen
Ekstremt populær Chardonnay fra Michelin-kokken Dak Wichangoen... Nu er den dugfriske nye årgang endelig landet!
Og du kan roligt glæde dig til en vinoplevelse, der til fulde matcher niveauet på Daks formidable mad, som blandt andet har indbragt hende en Michelin-stjerne.
Du kender måske også Dak Wichangoen fra hendes mange optrædener som dommer på TV-programmet Masterchef. Nu har hun kastet sig ud i et nyt gastronomisk eventyr med sin egen vinserie, der er udarbejdet med hendes yngre bror og sommelier, Ksuan Wichangoen.
Daks fremragende hvidvin stammer et sydfransk terroir med samme type afrundede sten, “galets roulés”, som kendes fra verdensberømte Châteauneuf-du-Pape. Læg dertil kombinationen af de mange solskinstimer og kølige middelhavsbriser og du har perfekte betingelser for Chardonnay-druen.
Var du vild med topanmeldte 2020 og 2022, så bare vent...! Daks ekstra rige og fyldige Chardonnay fra 2023 er simpelthen den mest lifligt blomsterduftende, abrikossaftige og uimodståeligt smørlækre franskeChardonnay i Michelin-klassen.
Fremragende hvidvin, i en dejlig fadfri stil, som viser det udsøgte terroir fra sin mest autentiske side.
Et must-try for alle med hang til fyldige og powerfulde Chardonnay’er fra Mâcon og Pouilly-Fuissé i Sydbourgogne.
Smagenote
Hvidvinen præsenterer sig elegant strågul med et inviterende citrusgrønt skær… Næsen deler generøst ud af godteposen med de herligste Chardonnay-dufte af hvide forårsblomster, ferskner, saftdryppende abrikos, våde sten, honningmelon, ananas og frisk lime toppet med en havfrisk og særdeles appetitvækkende saltet mineralitet… I munden er Charonnay’en dejligt fed og cremet med en imponerende frugtkoncentration, der står i flot balance med hvidvinens vibererende friskhed. Lang, frugtnuanceret og forfriskende finish der straks giver appetit på endnu en slurk! Drik nu, eller gem 5-6 år fra høståret.
Anmeldelser af Dak Wichangoen Chardonnay 2023
94/100 Vin For Kvinder
"Signature Chef Dak Wichangoen Chardonnay 2023 er en virkelig dejlig og velbalanceret hvidvin, som overrasker med både karakter og blødhed. Skabt i samarbejde med den dygtige kok Dak Wichangoen – og det mærkes. Her er der kælet for detaljerne og smagen. Aromaen er frisk og indbydende med strejf af frugt og en let mineralsk kant. I munden er den rund og fyldig, med noter af moden pære, citrus og en elegant, cremet afslutning. Den passer perfekt til fisk, skaldyr og lyse kødretter – men også til stille øjeblikke, hvor man bare har brug for noget godt i glasset og lidt ro omkring sig."
91/100 Mad & Monopolet
"Glimrende vin fra Michelin-kokken Dak, der er på 100% Chardonnay - netop fordi den er lavet i samarbejde med en kok, så er der en klar anbefaling af mad dertil - jomfruhummer med brunet smør og en let salat eller en kyllingefrikasse. Duften byder på citrus, honningmelon, modne æbler, ananas og et hint af salt. I munden er den fyldig med masser af frugtsødme og friskhed. 1 fl. pr. stk. 149,95 / BEDSTE PRIS 6 fl. pr. stk. 79,95"
91/100 Flaskehalsen
"Chardonnay udenfor de gængse områder – og til en tilbudspris under 80 kroner. Det plejer at indikere, at det bliver en temmelig ligegyldig oplevelse, men med denne Chef Signature, der har fået Dak Wichangoen’s autograf på etiketten, fungerer det faktisk ganske fint. Det er afbalanceret med en god friskhed og en afstemt sødme og krydderifornemmelse fra fadet. Dejlig Chardonnay til prisen, der både egner sig til hyggestunden på terrassen og til madretter i den lettere kategori – gerne med fisk. Normalpris kr. 149,95, Set til kr. 79,95 | Supervin | 5 Stjerner – Imponerende kvalitet til prisen"
...
Tidligere årgange:
92/100 Mad & Monopolet
"Dak er nok bedst kendt som én af de mest fremtrædende kvindelige kokke i Danmark, men hun kan tilsyneladende også lave vin eller i hvert fald lægge navn til. Denne Signature Chef Dak Wichangoen Chardonnay er fransk og på 100 % Chardonnay. I næsen har den duft af citrus, hvide sprøde ferskner, æbler og et hint af ananas. I munden er den mineralsk, syrlig og har en fin frugtsødme, som gør den glimrende til retter med fisk og en god cremet sauce. Point: 92/100 | 149,95 - Bedste pris v/ 6 fl. 79,95"
92/100 Mad & Monopolet
"Denne Chardonnay, som er skabt i samarbejde med kokken Dak Wichangoen, er et godt eksempel på, at du kan få ret meget vin for få penge. I næsen er der noter af citrus, æbler, melon, fersken og et hint af vanlije, som ligger helt bagerst i paletten. I munden er den cremet, utrolig drikkevenlig og styres i mål af en fin syre og et hint af salt. 1 fl. 149,95 / BEDSTE PRIS v/ 6 fl. 79,95"
Gold Medal – Gilbert & Gaillard
“Straw-yellow with green tints. Nose of dried fruits and stewed white fruits with white flower infusion and honey. Rounded, powerful palate with bright fruit. Beautiful sourness marks the finish. This is a complex, concentrated Chardonnay for white meats.”
Dak Wichangoen anbefaler vinen til alle former for skaldyr og fiskeretter. Derudover går vinen fremragende til lette tapasanretninger, fjerkræ, grønne salater, thaimad samt milde oste. Nydes optimalt ved 8-12°C.
Vinen er fremstillet på 100 % Chardonnay, der høstes fra vinmarker i den sydvestlige del af Frankrig, nær byen Narbonne. Kombinationen af rigelige solskinstimer, havbriser og stenet jordbund er med til at forme det fantastiske terroir, der gør, at vinen får en flot balance og frugtkarakter. Vinstokkene er 50 år gamle og kun de bedste druer finder vej til den færdige vin. I vineriet bliver mosten gæret på ståltanke for en ren og autentisk gengivelse af såvel Chardonnay-druen som terroiret. Dette bliver yderligere understreget af den relativt lave gæringstemperatur (18C).